Hakkımda

İbrahim GEZER, Prof. Dr. (Mühendis, Akademisyen, Eğitimci, Sosyal Girişimci, Siyasetçi)

1965 yılında Malatya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Malatya’da, yükseköğrenimini Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makineleri Bölümünde yaptı. Yüksek Lisansını Yüzüncü Yıl Üniversitesinde, doktorasını Selçuk Üniversitesinde, doktora sonrası çalışmalarını ise TÜBİTAK bursuyla İngiltere Newcastle Üniversitesinde tamamladı.

İhtisas alanının yanı sıra Akademik ve Teknik Eğitim, Yönetim ve Organizasyon, Sivil Toplum ve Sosyal Girişimcilik gibi alanlarda da çok sayıda çalışma yürüttü. Akademisyenliğin yanı sıra uzun yıllar sosyal girişimcilik ve sivil toplum yöneticiliği yaptı.

5 kitap, 20 araştırma raporu ve 100’ü aşkın araştırma makalesi yayımlandı. Çalışma konularıyla ilgili olarak yüzlerce seminer ve konferans verdi, çok sayıda panel ve sempozyuma katıldı.

2011-15 yılları arasında Fırat Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanlığı yaptı ve 4 yıl süren bu görevi sırasında ajans bölgesi olan Malatya, Elâzığ, Tunceli ve Bingöl illerinde bölgesel kalkınmaya katkı amaçlı çok sayıda proje yürüttü. Ayrıca aynı dönemde ülkemizin 10. Beş Yıllık Kalkınma Planının hazırlanmasına bölgesel düzeyde katkı sağladı.

Öncülük ettiği tüm çalışmalarda insani derinlik, düşünsel yetkinlik ve mücadeleci kişilik vizyonunu öne çıkardı. Bunun yanı sıra ortak akıl, istişare, katılımcılık, çoğulculuk, sürekli gelişim, evrensel düşünce ve nesnel yaklaşım gibi ilke ve değerlere özel önem atfetti.

Yaptığı çalışmalarla ilgili olarak TÜBİTAK ve Üniversite Araştırma Fonundan birçok kez yurt dışı seyahat ve yayın teşvik ödülü aldı. Kamuoyunun entelektüel düzeyine yaptığı katkılardan dolayı 2011’yılında İnönü Üniversitesi Senatosu tarafından Üstün Hizmet Başarı Belgesiyle ödüllendirildi.

2014’te ülkeye siyaset dışında katkı yapmanın yollarının büyük oranda kapandığı, politik sistem ıslah edilmedikçe diğer alanlarda yapılacak çalışmaların su üstüne yazı yazmaktan öteye gidemeyeceği düşüncesinden hareketle siyasete girmeye karar verdi.

2014’teki yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 2015’teki genel seçimlerde ise milletvekilliği olmak üzere iki kez Ak Partiden aday adayı oldu. Temayül yoklamalarında oldukça iyi sonuçlar almasına ve şehirle ilgili yoğun bir hazırlık yapmış olmasına rağmen adaletsiz ve antidemokratik değerlendirmeler yüzünden adaylık başvurusu olumsuz sonuçlandı ve bunun üzerine tekrar üniversiteye döndü.

Ekonomi ve Dışişleri Eski Bakanı Sn. Ali Babacan’ın liderliğinde kurulan Demokrasi ve Atılım Partisinin 90 kişilik kurucu kadrosunda yer alarak yeniden siyasete döndü ve yapılan ilk seçimli kongrede Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünde öğretim üyeliğine devam eden Gezer, evli ve iki çocuk babasıdır.

İdari Görevler

 BİLSAM Yönetim Kurulu Başkanlığı   (2009 – 2013; 2015-2018)

 FKA Kalkınma Kurulu Başkanlığı        (2011 - 2015)

 

Sivil Toplum Kuruluşu Üyelikleri

    BİLSAM (Bilgi Yolu Eğitim Kültür ve Sosyal Araştırmalar Merkezi)

    Eğitim Bir – Sen Üniversite Şubesi Kurucu Üyesi

 

Siyasi Parti Üyelikleri

    Demokrasi ve Atılım Partisi (Kurucu Üye)

 

Kitaplar

    Kayısıcılıkta Mekanizasyon                                (320 sayfa)      Medipress Yayınları, 2005.

    Değişen Dünyada Eğitim                                    (220 sayfa)      BİLSAM Yayınları, 2012.

    Özgürlükçü Pedagoji                                          (150 sayfa)      BİLSAM Yayınları, 2016.

    Toplumsal Gelişmenin Dinamikleri                     (200 sayfa)      BİLSAM Yayınları, 2018

    Kozmolojik Devrimden Demokratik Devrime      (220 sayfa)      BİLSAM Yayınları, 2021

 

Araştırma Raporları için tıklayınız...

 

Güncel Makaleler için tıklayınız...

 

Bilimsel Malaleler için tıklayınız...

 

İletişim

E-Posta: igezerblsm@gmail.com

WEB   : www.ibrahimgezer.com.tr

Twiter : ibrahimgezer44